Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki to ważny punkt na mapie bielskich organizacji pozarządowych. Jest też znany w całej Polsce i w wielu europejskich środowiskach trzeciego sektora oraz w kręgach instytucji zajmujących się sztuką, edukacją i ekonomią społeczną.
Teatr Grodzki od 1999 roku prowadzi programy pomocowe, edukacyjne i artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w trudnej sytuacji życiowej, osób z niepełnosprawnością i pozostających bez pracy, ofiar uzależnień, seniorów i innych grup potrzebujących wsparcia. Siedziba stowarzyszenia mieści się w poprzemysłowych budynkach w centrum miasta przy ul. Sempołowskiej 13, które po gruntownym remoncie stały się miejscem pracy dla ponad 100 osób.
Misją Teatru Grodzkiego jest dawanie wszystkim potrzebującym szansy rozwoju i aktywnego uczestniczenia w życiu lokalnej wspólnoty, zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji, odkrywania własnego potencjału. Temu celowi podporządkowana jest realizacja programów warsztatowych i szkoleniowych oraz organizowanie przedsięwzięć integracyjnych oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
W ramach swojej działalności stowarzyszenie prowadzi:
· Zakład Introligatorsko-Drukarski w Bielsku-Białej
· Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowo-Szkoleniowy w Lalikach
· Warsztat Terapii Zajęciowej „Jesteś potrzebny” w Bielsku-Białej
· Centrum Integracji Społecznej w Bielsku-Białej
Tylko w tych placówkach pracę znalazło 100 osób z niepełnosprawnością.
Ważnym obszarem działalności Teatru Grodzkiego są programy pomocowe ,badawcze w głównej mierze skierowane do organizacji pozarządowych.
Programy pomocowe, badawcze, ukierunkowane na przedsiębiorczość i zatrudnienie oraz aktywność organizacji pozarządowych. Realizowane są głównie w ramach projektów finansowanych ze środków programu EFS i dotyczą różnych dziedzin wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych społecznym wykluczeniem: doradztwa zawodowego, asystentury społecznej, wolontariatu, integracji i ekonomii społecznej. W ramach tego obszaru aktywności Teatr Grodzki prowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) wraz ze Stowarzyszeniem Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej https://www.owes.bcp.org.pl/
Programy edukacyjne i artystyczne. Są realizowane głównie w ramach projektów międzynarodowych finansowanych ze środków UE (Erasmus+; Kreatywna Europa). Obejmują wiele różnych dziedzin twórczości i edukacji, w tym rozwijanie amatorskiego ruchu teatralnego, działania na rzecz dialogu międzykulturowego, profilaktykę uzależnień oraz kształcenie kompetencji społecznych i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W ramach tego obszaru aktywności Teatr Grodzki otworzył w 2022 roku Teatr Integracji - jedyny w swoim rodzaju ośrodek amatorskiego ruchu teatralnego służącego integracji społecznej poprzez twórczość sceniczną: www.teatr.teatrgrodzki.pl
Działalność wydawnicza. Obejmuje ponad czterdzieści publikacji książkowych i filmowych, które w 2013 roku zostały udostępnione w bibliotece internetowej stowarzyszenia http://www.teatrgrodzki.pl/publikacje/wszystkie/. Ważną część dorobku wydawniczego stanowią pozycje o charakterze instruktażowym i dokumentującym dobre praktyki w dziedzinie edukacji wykorzystującej metody twórcze, wydane w kilkunastu językach (polski, angielski, niemiecki, francuski, litewski, czeski, słowacki, hiszpański, włoski, grecki, rumuński, węgierski, fiński, islandzki).
Działalność szkoleniowa. Prowadzona jest przede wszystkim w ramach poszczególnych projektów i w objętych przez nie dziedzinach, a szczególnie w zakresie: edukacji artystycznej, ekonomii społecznej, działalności sektora NGO. Szkolenia są prowadzone także w formie online i w języku angielskim.
Twórczość i sztuka pozostają ważną płaszczyzną działań stowarzyszenia, chociaż główny nurt aktywności stanowią inne, opisane powyżej, formy realizowania idei społecznej solidarności.
W chwili obecnej Teatr Grodzki realizuje dwa międzynarodowe projekty wykorzystujące sztukę teatru dla celów terapii, integracji oraz aktywizacji społecznej:
· Dream Theatre - Nowe modele edukacji opartej na dramaterapii w pracy z pacjentami psychiatrycznymi na rzecz ich społecznej integracji (Program Erasmus+ Edukacja Dorosłych, uczestniczące kraje: Polska, Włochy, Hiszpania, Islandia i Serbia).
· D.I.V.A - Różnorodność, integracja i dostępność w sztuce (Program Kreatywna Europa, uczestniczące kraje: Polska, Grecja, Portugalia).