Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny opublikował „Ocenę stanu sanitarnego – informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta Bielska-Białej w 2024 roku”. W raporcie Sanepidu zawarto m.in. dane o chorobach zakaźnych, na które w ubiegłym roku zapadali bielszczanie.
Powiatowy Sanepid na podstawie dokonał analizy występowania poszczególnych jednostek chorobowych na podstawie informacji pochodzących z formularzy zgłoszeń zachorowań, informacji o zgonach z powodu choroby zakaźnej, dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych oraz danych zawartych w systemach teleinformatycznych udostępnionych przez jednostki podległe ministrowi zdrowia.
Najwięcej chorych zapadało na grypę: potwierdzono 1874 przypadki (Sanepid liczy wyłącznie te potwierdzone wirusologicznie lub testem antygenowym), z tego 44 chorych trafiło do szpitala. Szczyt zachorowań na grypę w Bielsku-Białej odnotowano w okresie między styczniem a marcem oraz w grudniu (w tym ostatnim miesiącu - 825 przypadków, tj. 44,02 % wszystkich zgłoszeń w 2024r.). W Bielsku-Białej odnotowano 1 zgon z powodu grypy w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia.
Nieco mniej, bo 1817 przypadków to potwierdzony SARS-CoV-2; z tego powodu leczenie szpitalne było konieczne u 55 zakażonych. Najwięcej zachorowań zarejestrowano w styczniu 372 i od sierpnia do października – 1098, z maksimum we wrześniu (505 przypadków). Zmarło 3 chorych w 60 roku życia i starszych.
Wykryto także 168 przypadków krztuśca (rok wcześniej było ich zaledwie 5), 13 chorych trafiło do szpitala. Na szkarlatynę zachorowały 254 osoby (w 3 wypadkach nie obeszło się bez hospitalizacji). Wzrosła niestety liczba zachorowań na gruźlicę, w ubiegłym roku na tę chorobę zapadło 19 bielszczan. Ospę wietrzną zdiagnozowano aż 508 razy.
W sferze chorób przenoszonych droga płciową nadal najpowszechniej występują „tradycyjne” dolegliwości: 19 chorych zapadło na kiłę, 7 na rzężączkę, a choroba legionistów (legionelloza) dotknęła 9 osób. Wykryto także 18 nowych zakażeń HIV, z czego tylko jeden chory miał zespół nabytego upośledzenia odporności, czyli AIDS.
Niestety wzrasta ilość osób zakażonych boreliozą, w zeszłym roku zanotowano w Bielsku-Białej 215 przypadków boreliozy z Lyme (odkleszczowej). Na szczęście ani jednego chorego nie dotknęło kleszczowe zapalenie mózgu.
W 2024 roku na terenie Bielska-Białej zarejestrowano 938 przypadków zakażeń jelitowych oraz zatruć pokarmowych z nieżytem żołądkowo-jelitowym, wywołanych przez patogenne czynniki zakaźne. Częściej niż w co czwartym przypadku chory musiał być leczony w szpitalu. Spośród wszystkich zachorowań 197 dotyczyło dzieci do lat 2, z czego 99 wymagało leczenia w warunkach szpitalnych. Spośród osmiu wykrytych ognisk zakażeń pokarmowych 4 dotyczyły środowisk domowych, 3 – szpitali a 1 – przedszkola.
Rok 2024 przyniósł wyraźne zmniejszenie ilości zachorowań na salmonellozę: wykryto 29 przypadków, rok wcześniej było ich aż 50. Kolejny rok z rzędu o było się bez choćby jednego przypadku czerwonki bakteryjnej.