15 października wybierzemy Sejm i Senat na kolejną czteroletnią kadencję. Bielsko-Biała wchodzi - wraz z powiatami bielskim, żywieckim, cieszyńskim i pszczyńskim – w skład okręgu wyborczego nr 27, gdzie wybieranych jest 9 posłów. O miejsce te ubiegało się będzie aż 129 kandydatów. Okręg wyborczy do Senatu obejmuje Bielsko-Białą oraz powiaty bielski i pszczyński. Jest to okręg nr 78, w którym o reprezentowanie nas w izbie wyższej walczą 4 osoby.
W wyborach do Sejmu swoje listy wystawiło aż 8 komitetów. Sześć z nich zgłosiło maksymalną liczę kandydatów - 18. Są to: Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, Bezpartyjni Samorządowcy, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Nowa Lewica oraz Prawo i Sprawiedliwość. Niepełne listy zgłosiły: Normalny Kraj i Polska Jest Jedna. Wśród 129 kandydatów znajduje się 60 kobiet i 69 mężczyzn.
Prezentujemy kandydatów
Listę Koalicji Obywatelskiej otwierają dwie dotychczasowe parlamentarzystki tego ugrupowania: Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek. Na kolejnych dwóch miejscach znaleźli się debiutanci: były trener polskich skoczków narciarskich Apoloniusz Tajner oraz bielszczanin, prezes prowadzącej giełdę w Wapienicy spółki Beskidzki Hurt Towarowy S.A. Marcin Szarek. Na kolejnych miejscach listy KO znaleźli się kolejni bielszczanie: przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk (8), radny Rafał Ryplewicz (10) i młody działacz PO Mateusz Smyrski (15).
Aż czterech dotychczasowych parlamentarzystów otwiera listę Prawa i Sprawiedliwości. Jej liderem jest wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Na kolejnych miejscach znaleźli się dwaj bielszczanie: minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, Przemysław Drabek i Kazimierz Matuszny z Żywca. Na miejscu piątym znajduje się wójcina Istebnej Łucja Michałek-Chudecka. Co ciekawe, na kolejnych miejscach nie ma już bielszczan, choć nie brakuje osób z naszym miastem związanych. Na miejscu 8. znalazł się wicestarosta bielski były senator Andrzej Kamiński, a na 15. Justyna Rzepecka, radna Czechowic-Dziedzic i nauczycielka w bielskim technikum TEB Edukacja.
Listę Trzeciej Drogi, którą tworzą PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni otwiera poseł Mirosław Suchoń (4 lata temu wybrany z list Koalicji Obywatelskiej). Na drugim miejscu znalazła się Danuta Kożusznik z PSL – cieszynianka, prezeska Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Na kolejnych miejscach znalazł się jeszcze dwie bielszczanki: technik ekonomista Katarzyna Adamiec (miejsce 7) i aktywna działaczka stowarzyszenia Polska 2050 Zuzanna Niezabitowska (11).
Bielszczanin, poseł Przemysław Koperski otwiera listę Nowej Lewicy. Na drugim miejscu znalazła się znana z kampanii przeciw budowie spalarni odpadów Magdalena Madzia z partii Lewica Razem. Kolejny bielszczanin znalazł się na miejscu piątym: to specjalista ds. logistyki Leszek Czylok z partii Lewica Razem. Tuż za nim (6) jest kolejna działaczka Lewicy Razem Agnieszka Lamek-Kochanowska, a na miejscu ósmym nauczyciel akademicki Aleksandra Banot.
Listę Konfederacji otwiera bielski przedsiębiorca od wielu lat związany z ruchami wolnościowymi Bronisław Foltyn. Na miejscu czwartym znalazła się pedagog Paulina Krywult, a kolejni bielszczanie to przedstawiciele partii wchodzących w skład Konfederacji: Paweł Śliwa (miejsce 9) i Piotr Szarek (10) z Nowej Nadziei oraz Klaudia Kocoń i Mateusz Matyszczyk z Konfederacji Korony Polskiej.
Ostatnim komitetem, który zarejestrował w naszym okręgu pełną listę są Bezpartyjni Samorządowcy. Liderem jest Jan Kanik – działacz społeczny Stowarzyszenia Lipnik i Caritas. Na kolejnych miejscach znaleźli się jeszcze dwaj bielszczanie: listonosz Sergiusz Wlach i menager Tomasz Kanik.
Listę komitetu Normalny Kraj otwiera przedsiębiorca z Żywca Bartłomiej Gowin. Wśród 12 kandydatów tego ugrupowania nie ma żadnego bielszczanina.
Trzech bielszczan znajduje się wśród kandydatów komitetu Polska Jest Jedna. Liderem listy jest przedsiębiorca Piotr Gajda, z miejsca trzeciego kandyduje architekt Tomasz Köhler, a z siódmego – technik urządzeń sanitarnych Sławomir Kudrys.
Łącznie na listach znalazło się 27 bielszczan.
Przypomnijmy, że w wyborach do Sejmu głosujemy na jednego kandydata. Mandaty dzielone są pomiędzy ugrupowania, które zdobędą najwięcej głosów w okręgu spełniając jednocześnie warunek przekroczenia progu 5% głosów w skali kraju. Posłami zostaną osoby, które zdobędą najwięcej głosów w ramach danej listy.
Czwórka do Senatu
W wyborach do Senatu Bielsko-Biała jest częścią okręgu numer 78, w skład którego wchodzą jeszcze powiaty bielski i pszczyński. Senatorów wybieramy w wyborach większościowych, co oznacza, że mandat otrzyma ta osoba, która uzyska największą liczbę głosów. W Państwowej Komisji Wyborczej zgłoszonych zostało w naszym okręgu 4 kandydatów.
O reelekcję ubiega się bielszczanka Agnieszka Gorgoń-Komor, lekarka i była radna Bielska-Białej. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej, a jej kandydaturę poparły ugrupowania wchodzące w skład tzw. paktu senackiego.
Kandydatem PiS także jest bielszczanin, Jan Chrząszcz. To obecny wicewojewoda śląski (od 2016) i były radny Bielska-Białej. Do 2016 roku zawodowo związany z Pocztą Polską, był m.in. jej dyrektorem w Bielsku-Białej.
Trzecim kandydatem jest Cezary Czapiga z Konfederacji. To mieszkający w Czechowicach-Dziedzicach przedsiębiorca prowadzący firmę w zakresie instalatorstwa sanitarnego i grzewczego. Był radnym powiatu bielskiego, jest członkiem partii Nowa Nadzieja.
Ostatnim kandydatem na senatora jest Monika Socha-Czyż ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Bielszczanie poznali ją jako kandydatkę na prezydenta naszego miasta w wyborach w 2018 roku. Zdobyła wtedy 0,92% głosów i… wyjechała z Bielska-Białej. Obecnie jako miejsce zamieszkania wskazała miejscowość Widgiry. To niewielka wieś w województwie warmińsko-mazurskim , w powiecie gołdapskim, tuż przy granicy z Rosją.