Rozpoczęły się obchody 160-lecia powstania Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Pierwszym akcentem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej inżynierowi Leonowi Unickiemu, zasłużonemu wykładowcy szkoły.
Uroczystości połączone były z zakończeniem roku szkolnego oraz wręczeniem świadectw dla wyróżniających się uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Odsłonięcia tablicy dokonali uroczyście przedstawicielka rodziny Leona Unickiego oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Leon Unicki pracował w bielskiej Przemysłówce od lat 20. ubiegłego wieku. Wówczas była to szkoła, w której nauczano w języku niemieckim. Jej pierwszym polskim dyrektorem był inż. Jerzy Stonawski, objął to stanowisko w roku 1922. Szkoła stopniowo przekształcała się w szkołę polską z nauczaniem w języku polskim. Istniała wówczas potrzeba zatrudniania wykładowców, specjalistów uczących w języku polskim. I Leon Unicki, który był wtedy asystentem, został wysłany, żeby się w tej dziedzinie włókiennictwa szkolił. Pod koniec lat 30. stał się głównym specjalistą od technologii włókiennictwa. Po II wojnie światowej pracował w szkole, ale przede wszystkim pracował dla przemysłu włókienniczego w Bielsku, współpracował z dyrektorami wszystkich zakładów włókienniczych i był ekspertem w tej dziedzinie właściwie do swojej śmierci. Zmarł nagle u swojej córki w Londynie.
Tablicę ufundowano z inicjatywy grona wychowanków inżyniera Unickiego skupionych w bielskim oddziale Stowarzyszenia Włókienników Polskich. Wniosek opracował dr Józef Ćwiertka, który podczas uroczystości opowiadał o swoim wychowawcy. Postać zasłużonego nauczyciela przypomniała też dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej Gabriela Michalska. – Dla osób, które profesora Unickiego znały osobiście, były jego uczniami, później współpracownikami, a wreszcie przyjaciółmi - ten dzień jest ukoronowaniem starań o ożywienie pamięci o tym człowieku. Człowieku o ponadprzeciętnej energii oraz intelekcie. Człowieku, który swoje siły i talenty poświęcił tej szkole i temu miastu. Profesor Unicki żył w trudnych i burzliwych czasach, które wielu Polaków poddawały próbie szlachetności. Pan profesor Unicki zdał ten egzamin i dla nas wszystkich może być wzorem hartu, niezłomności i patriotyzmu – mówiła dyrektor Michalska.
Uczestnicy uroczystości mogli też obejrzeć film przybliżający postać prof. Unickiego.
Wydarzenie było częścią obchodów 160-lecia powstanie Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Więcej o programie jubileuszu pisaliśmy tutaj. LuBBie.pl objęło patronat medialny nad uroczystościami.
Foto: Paweł Sowa/UM Bielsko-Biała