Nowy sprzęt kupiony zostanie do końca roku. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał 500 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia na doposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
Pieniądze przekazane zostały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.
Według zastępcy dyrektora szpitala Łukasza Matlakiewicza, który odpowiada za sprawy administracyjno-techniczne, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, monitorowania hemodynamicznego, mobilnego USG, defibrylatora wielofunkcyjnego oraz wideobronchoskopu intubacyjnego.
- Sprzęt będzie wykorzystywany głównie do leczenia i obserwacji pacjentów – podkreśliła dr Katarzyna Kuchnicka, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
Dr Katarzyna Kuchnicka, która pełni również funkcję szpitalnego koordynatora transplantacyjnego przypomniała, że od wielu lat trwają w Polsce dyskusje i starania o to, aby pozyskiwać większą liczbę organów od dawców i tym samym wykonywać większą liczbę przeszczepień. - Kupiona aparatura będzie więc wykorzystywana również do monitorowania pacjentów, którzy mogą być potencjalnymi dawcami narządów – powiedziała dr Kuchnicka.
Podkreśliła, że program resortu zdrowia, w ramach którego bielska placówka otrzymała dofinansowanie, służy zwiększeniu liczby przeszczepień narządów. - Będziemy więc potencjał dawstwa nadal monitorować i w miarę możliwości zwiększać – dodała.
Szpital Wojewódzki otrzymał dotację, ponieważ znalazł się wśród 50 podmiotów w Polsce z największą aktywnością donacyjną w 2022 r. Uwzględniono liczbę dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobrane do przeszczepiania narządy. - W tym roku zgłosiliśmy trzech dawców wielonarządowych z orzeczoną śmiercią mózgu. W 2022 r. było ich sześciu – wyjaśniła dr Katarzyna Kuchnicka.
O pobraniu narządów można myśleć wyłącznie po stwierdzeniu śmierci mózgu u pacjenta lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Orzeczenie śmierci mózgu dokonuje jednomyślnie dwóch lekarzy specjalistów, w tym jeden specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a drugi w dziedzinie neurologii lub neurochirurgii.
Dawcy, u których orzeczono śmierć mózgu, zgłaszani są do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”. Jednostka podlega Ministrowi Zdrowia.
Zespoły „Poltransplantu”, które przyjeżdżają do Szpitala Wojewódzkiego, od dawców pobierają m.in. nerki, serce, płuca, wątrobę oraz tkanki.
Procedura pobierania organów od dawcy odbywa się wyłącznie wtedy, kiedy uzyskane są wszystkie zgody wymagane prawem.
Bielski szpital wojewódzki jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (ach)
Foto: