6 sierpnia zakończył się Tydzień Kultury Beskidzkiej. W tym roku impreza odbyła się już po raz sześćdziesiąty. Na scenach 7 miejscowości wystąpiło 4 tysiące wykonawców z kilkunastu krajów. Niestety, po raz kolejny impreza ominęła sceny Bielska-Białej.
Początki Tygodnia Kultury beskidzkiej sięgają dwa pokolenia wstecz: po raz pierwszy estrady rozbrzmiały śpiewem i muzyką ludową i „zawirowały” tańcem w 1964 roku. Wydarzenie ściąga corocznie, na przełomie lipca i sierpnia, liczne rzesze miłośników folkloru, sztuki ludowej z całego świata. Obecnie jest to największa folklorystyczna impreza w Europie.
Tegoroczny, 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywał się w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. Na scenach zaprezentowało się 4 tysiące wykonawców, 77 zespołów z samej tylko Polski, kilkanaście grup zagranicznych m.in. z Czech, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Rumunii. Byli też goście z tak odległych zakątków świata jak Palestyna, Maroko, Chile i Indie. Poza koncertami imprezę wypełniły wydarzenia towarzyszące: potańcówki ludowe, kiermasze sztuki, ludowej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, warsztaty i animacje.
Niestety, po raz kolejny artystów Tygodnia Kultury Beskidzkiej nie zobaczyliśmy w Bielsku-Białej, mimo iż w naszym mieście siedzibę ma główny organizator imprezy, Regionalny Ośrodek Kultury. Tym bardziej, że stolica Podbeskidzia była areną występów artystów TKB od 1976 roku. Jeszcze kilka lat temu w ramach organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury „Lata z Kulturą” na bielskich scenach występowały 2-3 zespoły przyjeżdżające na odbywający się w Beskidach festiwal.
Bielsko-Biała jest kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Może to dobry moment, aby koncerty największej folklorystycznej imprezy Europy powróciły na sceny naszego miasta?
* * *
Anna Strony i Wiesław Łysakowski, związani z naszym miastem i Tygodniem Kultury Beskidzkiej, otrzymali prestiżowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawane jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.
Anna Strojny była w latach 2008-2019 dyrektorką programowo-artystyczną Tygodnia Kultury Beskidzkiej, wieloletnią pracowniczką Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
Wiesław Łysakowski jest artystą plastykiem, autorem logotypów i plakatów TKB. W 2020 roku był nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar.