Niepokój wśród tysięcy działkowiczów wzbudzają działania Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zagrożonych może być nawet 60% ogródków działkowych – alarmuje Polski Związek Działkowców.
W Bielsku-Białej mamy 29 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w których gospodaruje 3431 właścicieli. Wraz z rodzinami to olbrzymia rzesza ludzi, korzystających z rekreacyjnych i ekologicznych walorów działek, położonych w mieście. ROD-y to również tereny zielone, cenne z punktu widzenia wszystkich mieszkańców miasta. Skąd niepokój co do przyszłości rodzinnych ogródków działkowych?
Sejm uchwalił nową ustawę o planowaniu przestrzennym, która nakazuje gminom do końca 2025 roku uchwalenie nowego planu ogólnego. Elementem tego planu będzie podział terytorium gminy na tzw. strefy planistyczne, w których będą dozwolone tylko ściśle określone w planie sposoby zagospodarowania terenu. Szczegółowe przepisy w tej sprawie wydaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii i właśnie projekt rozporządzenia, przygotowany przez MRiT stał się powodem do alarmu w środowiskach działkowców.
Rozporządzenie w pierwszej wersji przewidywało możliwość zaplanowania rodzinnych ogródków działkowych jedynie w dwóch z 13 przewidzianych rodzajów stref planistycznych. Są to strefy „zieleni” oraz „zabudowy jednorodzinnej”. Zdaniem Zarządu Krajowego PZD stanowi to zagrożenie dla 60% ogródków działkowych, leżących w strefach o innych niż wymienione funkcjach dominujących. Działkowcy obawiają się, że ogrody działkowe położone w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych trafią do strefy zabudowy wielorodzinnej; okolice torów - do strefy kolejowej; sąsiedztwo zakładów - do strefy gospodarczej itp. Ponieważ miejscowe, szczegółowe plany będą musiały być zgodne z planem ogólnym, wiele obecnie istniejących ROD będzie pozbawionych szans na uchwalenie planu miejscowego, co w efekcie może doprowadzić do ich likwidacji i przeznaczenia ich terenów np. pod zabudowę deweloperską.
Że zagrożenie takimi działaniami jest realne, wskazuje przykład z Bielska-Białej. W ub. roku prezydent Jarosław Klimaszewski zapowiedział działania zmierzające do likwidacji ROD „Wapieniczanka”, nie podając jednak terminu likwidacji. Jako przyczynę podał „potencjalnie niekorzystne oddziaływanie zarówno dróg ekspresowych, jak i terenów produkcyjno-składowych” na obszar ROD.
Po protestach organizacji działkowców MRiT wprowadziło do projektu rozporządzenia ogrody działkowe w kolejnej strefie - wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną. Właśnie w takiej strefie mogą się znaleźć np. ROD „Złote Łany” czy „Beskid”. Czas pokaże, czy to wystarczy, by je ochronić.
foto: Google Maps