Na terenie miasta szykują się dwie niewielkie inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii. O trzeciej na razie cicho, ale może być największa.
Urząd Miejski przygotowuje dwie zmiany w planie przestrzennym miasta, które mają umożliwić budowę instalacji OZE. Jedna z nich dotyczy fotowoltaiki, a druga energii wiatrowej.
Prezydent Miasta przygotował projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w Starym Bielsku, pomiędzy ulicą Bohaterów Monte Cassino, Aleją gen. Władysława Andersa, ulicą Francuską i rzeką Wapienicą. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zmiana planu ma na celu w szczególności usunięcie zapisu dotyczącego ograniczenia mocy zainstalowanej urządzeń wytwarzających energię z instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).
Na tym obszarze o historycznej nazwie Malowany Dworek, obowiązuje obecnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 2017 roku. Powierzchnia obszaru objętego projektem zmiany planu wynosi ok. 111,63 ha, a wnioski o zmianę złożyli właściciele większości tego terenu: Bielsko II Logistics p. z o.o. oraz Auchan Polska sp. z o.o.).
Drugi z projektów, bardziej zaawansowany, dotyczy składowiska odpadów w Lipniku i terenów przyległych. Uchwała o zmianie planu miejscowego będzie podjęta na najbliższej, listopadowej sesji Rady Miejskiej. W zmianie planu zakłada się dopuszczenie budowy instalacji produkujących energię elektryczną, jako funkcji uzupełniającej w ramach obecnego zagospodarowania przestrzennego. W planach jest budowa niewielkiej farmy wiatrowej na działkach należących do ZGO. Moc instalacji będzie niewielka, gdyż uchwała dopuszcza tylko małe turbiny wiatrowe o mocy zazwyczaj nieprzekraczającej 40 kW. Są one przeznaczone do generowania energii elektrycznej na potrzeby własne małych przedsiębiorstw.
Największą inwestycję w zakresie OZE planuje jednak jedna ze spółek państwowego giganta – Tauron Zielona Energia, która chce wybudować olbrzymią instalację fotowoltaiczną na działce po byłej elektrociepłowni przy ul. Żywieckiej. Z wniosku złożonego w ub. roku do Urzędu Miejskiego wynika, że spółka planuje zabudować panelami ok. 17 tys. m2, czyli połowę działki o powierzchni 3.4 ha. Zainstalowanych na niej ma zostać ponad 5 tys. paneli, których łączna moc ma wynieść 3,6 MW. W tym roku miał być wyłoniony wykonawca inwestycji, lecz do tej pory do opinii publicznej nie dotarły żadne informacje na temat postępów projektu.