Ciągle się nam wydaje, że woda jest łatwo dostępna – odkręcamy kran i płynie sobie w nieskończoność. Tymczasem po głębszej analizie okazuje się, iż na jednego mieszkańca Polski przypada trzykrotnie mniej wody niż w innych krajch UE.
Szacuje się (źródło: „Global Water Crisis: The Facts” Uniwersytet Narodów Zjednoczonych, Instytut Wody, Środowiska i Zdrowia,2017), że w obecnych systemach zarządzania wodą w miastach straty mogą sięgać nawet 30% a do roku 2030 globalny popyt na wodę ma wzrosnąć o 50% przy 40% luce między zapotrzebowaniem a dostępnością wody.
„W Water City Index chwalimy i nagradzamy samorządy terytorialne. Staramy się zobiektywizowanymi metodami inspirować i pobudzać do dyskusji oraz działania samorządy lokalne. Po pięciu edycjach widzimy liderów polityki wodnej w Polsce, ale również miasta wymagające wsparcia w budowaniu miejskiej polityki wodnej – nie po to, żeby być na wysokim miejscu w naszym rankingu, ale po to, żeby mieć pewność realizacji efektywnych działań w obszarze polityki wodnej. Jest to ważne, ponieważ konsekwencje postępujących zmian klimatycznych i niekiedy nierozważnej polityki przestrzennej będą coraz bardziej dotkliwe – piszą w przedmowie do 5 edycji Rankingu efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach prof. dr hab. Jerzy Hausner, dr Michał Kudłacz, dr Jakub Głowacki z UE w Krakowie.
Ranking główny w przypadku metropolii oraz miast na prawach powiatu zawiera wyniki rankingów w poszczególnych obszarach: Życie, Zagrożenie, Gospodarka i Społeczeństwo. Wyniki przedstawione są w postaci liczb określających miejsce danego miasta w każdym obszarze, pokazanych na odpowiednim pasku wykresu.
W aktualnym rankingu Bielsko-Biała wśród 58 miast na prawach powiatu znalazło się na 22 miejscu z 76,07 pkt. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to uzyskało 70,52 pkt i sklasyfikowane zostało na 40 miejscu, jest to awans o 18 miejsc. Przed nami na 19 miejscu sklasyfikowano Tychy (78,61 pkt) a na miejscu 13 Częstochowa (81,7 pkt). Stolica województwa Katowice uplasowały się na 49 miejscu.
Warto wspomnieć iż wśród miast średniej wielkości z 11 miejsca w roku 2022 na szczyt tabeli awansował Żywiec. Najbliższe nam Czechowice-Dziedzice z 69 miejsca w roku 2022 wskoczyły na miejsce 21, a Pszczyna z 73 na 31. W tej grupie miast spory spadek z 48 na 131 miejsce zanotował Cieszyn.
Cały ranking można pobrać ze strony Open Eyes Economy.