W tydzień po studentach "pierwszego wieku". 17 października zainaugurowali swój kolejny, dwudziesty ósmy rok akademicki studenci i studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim.
Początek miał być inny. Uroczysty nastrój zmąciła bowiem informacja o śmierci założycielki bielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i długoletniej prowadzącej ta instytucję, dr Haliny Moszyńskiej (zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 87 lat), która, wzorem lat poprzednich, miała być na tej uroczystości. W Sali Auditorium Maximum zapadła chwila ciszy.
Uroczystość rozpoczęły krotkie wystapienia gości. Poseł Mirosława Nykiel podkreślała, że Polska stanowi chlubny wyjątek jeśli chodzi o Uniwersytety Trzeciego Wieku. Zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak mówił: – Jesteście ludźmi ambitnymi i aktywnymi. Jesteśmy z Was dumni, zaś szefowa bielskiej Rady Seniorów określiła seniorów jako "nieodwracalnie dojrzałych”. – Teraz wszystko możecie, nic nie musicie. Uczcie się dla przyjemności i samych siebie – mówiła..
Inauguracyjny blok wykładowy poświęcono zdrowiu: dr hab. Izabela Zając-Gawlak, prof. AWF w Katowicach w wykładzie „Ruch to zdrowie. Ruszaj się z głową” mówiła m. in. o świadomości ciała, o tym by ruszać się od stóp do czubka głowy, o spacerach i żonglowaniu (na przykładzie swojej 98-letniej babci), o trzech podstawowych aspektach aktywności ruchowej, ilościach kroków (wszystkich) dla zachowania i sprawności, Z kolei dr hab. n. med. Robert Pudlo, prof. SUM w wykładzie „Zdrowie psychiczne w naszych rękach” skupił się przede wszystkim na trzech rodzajach profilaktyki: pierwotnej, dotyczącej głównie osób zdrowych a polegającej na aktywności fizycznej, intelektualnej i społecznej; wtórnej – dotyczącej osób chorych a polegającej na tym, aby podejmować leczenie jak najszybciej i bez zbędnej zwłoki; trzeciorzędowej, czyli rehabilitacji w psychiatrii; cele powinny być realistyczne i krótkoterminowe. Kompleksowość oddziaływań na różne sfery daje pozytywne rezultaty. Ruch zmniejsza ryzyko wystapienia depresji.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego od dyrekcją dra hab. Jana Borowskiego, prof. AMP. Po tradycyjnym Gaudeamus chór odśpiewał Paternoster – kompozycję pochodzącego z Czechowic Józefa Świdra czcząc w ten sposób pamięć dr Haliny Moszyńskiej.
Na zajęcia rozpoczynającego się roku akademickiego w bielskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zapisanych jest 270 słuchaczy. Od 1996 roku z oferty UTW skorzystało ponad 2600 słuchaczy (17.10 wydano legitymację nr 2606). Zapisy trwają do końca października. Szczegółowe informacje na stronie https://utw.ubb.edu.pl